بکاپ و ریستور کم دردسر دیتابیس با Sypex Dumper

بکاپ و ریستور دیتابیسهای سنگین معمولا کار پردردسریه. هم زمان Export و هم زمان Import. اگر تا بحال افتخار آشنایی با Sypex Dumper رو نداشتین قطعا مثل من غصه‌ها خوردین!

Sypex Dumper PHP Script

اکسپورت و ایمپورت از خط فرمان با mysqldump یا ابزارهایی مثل phpMyAdmin یا Adminer متداول و آسونه اما وقتی به دیتابیسی با حجم گیگابایتی و جدولهای خیلی زیاد میرسیم دردسرها شروع میشه. کل منابع سرور (رم و سی پی یو) درگیر میشه و اکثرا mysql میخوابه. گاهی ایمپورت دیتابیس سایتهای وردپرسی هم با مشکلات عجیب و غریبی همراه میشه که همین دیروز تجربه‌ی غصه‌آورش رو داشتم.

اسکریپت پی اچ پی روسی Sypex Dumper ساده، قدرتمند و بسیار سریعه و برای کار کردن با دیتابیسهای سنگین ساخته شده. در مقایسه با بقیه‌ی ابزارهای بکاپ و ریستور این اسکریپت کارش رو در زمان کمتر و با فشار خیلی کمتری انجام میده و خوشبختانه کمتر با ناسازگاری مخصوصا زمان ریستور مواجه میشین. در ضمن فایل بکاپ کم حجم‌تری هم میسازه. این صفحه‌ی مقایسه رو ببینین بد نیست.

نصب و استفاده از  Sypex Dumper

بعد از دانلود و آپلود نسخه‌ی رایگان یا تجاری اسکریپت سطح دسترسی پوشه‌ی backup رو ۷۷۷ بذارین و در مورد فایلهای cfg.php و ses.php سطح ۶۶۶ رو ست کنین. با فراخوانی مسیر نصب باید نام کاربری و رمز دیتابیس رو برای شروع عملیات وارد کنین.

فایل اکسپورت شده داخل فولدر backup قرار میگیره و برای ایمپورت کردن دیتابیس هم باید فایل مورد نظر هم تو همین مسیر باشه. از زبانه‌ی Services میتونین برای بررسی، بهینه‌سازی، تعمیر یا حذف دیتابیس استفاده کنین.

برای اسفاده از Sypex Dumper به PHP نسخه‌ی ۵.۲ به بالا و Mysql نسخه‌ی ۳ و بالاتر دارین و البته مرورگر بروز و مدرنی که با javascript‌مشکلی نداشته باشه.

افزونه‌ها و فایل زبان

برای سیستم‌های مدیریت محتوای معروف مثل وردپرس، جوملا، وردپرس و …. افزونه‌هایی وجود داره که میتونین همراه با فایل زبان اسکریپت از سایت اصلی دانلود کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *